Według luźnych statystyk aż 50% dzieci w Polsce ma problemy z widzeniem. Na całym świecie ponad 250 milionom ludzi towarzyszą różnego rodzaju wady wzroku, które obniżają ich codzienny komfort życia. Jakie są najczęściej występujące wady wzroku w naszym kraju i jak można im zapobiegać?
Dalekowzroczność
Dalekowzroczność nazywana też hyperopią lub nadwzrocznością to wada wzroku polegająca na problemach z widzeniem przedmiotów znajdujących w bliskim położeniem. Pacjent skarży się na niewyraźne widzenie dalekich obiektów i na jednocześnie rozmazany obraz przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Przypadłość ta spowodowana jest wadą refrakcji oka. U osób z dalekowzrocznością obraz powstaje dopiero za siatkówką, a nie na siatkówce – jak w przypadku zdrowym osób. Do najczęstszych objawów tej wady wzroku należy łzawienie, zmęczenie oczu oraz bóle głowy, wywołane częstą akomodacją oka. Uważa się, że dalekowzroczność uwarunkowana jest genetycznie i objawia się już w dzieciństwie. Jej leczenie polega głównie na korekcji, czyli dobraniu soczewek i okularów oraz zabiegach z wykorzystaniem lasera.
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność, czyli miopia jest kolejną powszechną wadą wzroku, dotykającą ponad miliard ludzi na całym świecie. Często pojawia się u młodych dzieci i młodzieży. Osoby chore mają trudności z widzeniem dalekich obiektów, więc nienaturalnie przysuwają je blisko siebie, aby zobaczyć wszystkie szczegóły. Krótkowzroczność związana jest z nieprawidłowym kształtem gałki ocznej, która jest zbyt długa, więc w rezultacie promienie światła ogniskują się przed siatkówką. Do objawów, które towarzyszą chorym, można zaliczyć częste mruganie i przecieranie oczu, bóle głowy, gorsze widzenie po zmroku, zaburzenia widzenia czy mrużenie. Na krótkowzroczność ma wpływa genetyka oraz środowisko i tryb pracy – a szczególnie spędzanie wielu godzin na czytaniu lub przy komputerze. Leczenie wady polega głównie na stosowaniu soczewek wklęsłych rozpraszających, oznaczonych symbolem minus. Małym dzieciom z niewielką wadą – do 5 D – poleca się zakładanie na noc specjalnych soczewek kontaktowych korygujących. U osób dorosłych dobre efekty przynosi też laser.
Astygmatyzm
Astygmatyzm to wada soczewki ocznej lub rogówki, która uległa zniekształceniu lub rozciągnięciu. Przyczynia się to do powstania wady refrakcji, w której wiązki światła wpadające do oka ulegają zniekształceniu. W rezultacie osoby chore mają problem z zamazanym obrazem oraz trudności w widzeniu obiektów znajdujących się w pobliżu i w oddali. Większość postaci astygmatyzmu można leczyć – między innymi za pomocą okularów i soczewek kontaktowych lub poprzez zabieg chirurgiczny i laser.