Szorstka, mniej napięta i matowa twarz mogą być objawami suchej skóry. Nieodżywiona cera jest nie tylko nieprzyjemna w dotyku, ale także może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Odpowiednia pielęgnacja może przynieść nam ulgę i odbudować komórki naskórka.
Warto wybierać produkty dedykowane do naszego typu cery i zadbać także o naszą dietę. Dowiedz się po jakie kosmetyki sięgać, a jakich zdecydowanie unikać.
Sucha a odwodniona skóra
Sucha cera a odwodniona to dwa odrębne pojęcia. Dobrze mieć świadomość, że skóra sucha jest problemem genetycznym, która może nam towarzyszyć przez całe życie. Skóra odwodniona zaś jest etapem przejściowym, kiedy zapomnimy o prawidłowym nawilżeniu. Obie zaś charakteryzują się skłonnością do podrażnień i uczuciem dyskomfortu.
Przyczyny suchej skóry
Sucha skóra jest problemem genetycznym, jednakże są czynniki, które mogą spowodować jej nasilenie. Przede wszystkim jest to zła pielęgnacja. Przy tym typie cery nie należy używać niektórych produktów, które mogą zwiększyć łuszczenie się, czy usuwanie sebum. Ponadto stres, hormony, ciąża, zła dieta czy też papierosy to inne, najczęstsze czynniki determinujące wysuszanie naskórka.
Odpowiednia pielęgnacja
Jeżeli zauważymy, że nasza skóra jest od dłuższego czasu bardziej sucha, mniej napięta oraz matowa, powinniśmy zadbać o produkty do jej pielęgnacji. Kremy do twarzy w tym przypadku powinny być zarówno nawilżające, jak i natłuszczające. Dzięki temu uzupełnimy naszą warstwę lipidową, co zapobiegnie dalszemu wysuszaniu. Na noc możemy wybrać kremy o gęstszej konsystencji, zawierające w swoim składzie takie substancje jak: oleje roślinne, czy też mocznik.
W trakcie miesięcy letnich dobrze dobrać lekki krem z UV minimum 15 SPF. Oprócz tego warto minimum raz na tydzień wykonywać maseczki nawilżające. Maski w płachcie w połączeniu z kremami z tym samym zastosowaniem, pomogą w uzyskaniu napiętej i zdrowej skóry.
Jakich kosmetyków unikać przy skórze suchej?
Kosmetyki do suchej cery powinny być przede wszystkim delikatne. Dlatego należy wystrzegać się produktów, które zawierają sztuce substancje lub alkohol. Jednym z najczęstszych błędów przy pielęgnacji tego typu skóry jest wykonywanie peelingu gruboziarnistego. Jego struktura może usunąć niewielką ilość sebum z powierzchni twarzy i wywołać podrażnienia. W zamian można skorzystać z peelingu enzymatycznego w postaci maseczki. Pozwoli on na odżywienie skóry nawet w jej najgłębszych warstwach.
Oprócz kosmetyków warto zadbać również o zdrową dietę. Nasza skóra jest często odzwierciedleniem naszego zdrowia. Dlatego dobrze, aby do jadłospisu dołączyć produkty nieprzetworzone i pić wystarczającą ilość wody, czyli co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Jeżeli, pomimo pielęgnacji, skóra sucha wciąż się nasila, warto udać się dermatologa.