Chcesz wiedzieć czym zastąpić makaron będąc na diecie bezglutenowej? Najzdrowszym a zarazem najsmaczniejszym zamiennikiem jak się okazuje jest ryż, który jest produktem naturalnie bezglutenowym. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy ryż będzie pozbawiony glutenu, jak zatem odróżnić produkt glutenowy od tego bezglutenowego? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części wpisu.

Czym jest gluten oraz w jakich produktach go znajdziemy?

Popularny gluten jest mieszaniną białek roślinnych – gluteniny oraz gliadyny, występuje głównie w pszenicy, owsie, orkiszu, życie a także jęczmieniu. Substancja ta obecna jest przede wszystkim w:
– wyrobach piekarniczych: pieczywie, ciastach, ciastkach;
– daniach gotowych (pierogach, naleśnikach, makaronie);
– płatkach śniadaniowych, owsiankach, kaszkach;
– piwie;
– wędlinie;
– czekoladzie;
– proszku do pieczenia;
– kawie zbożowej.

Kto powinien wykluczyć z diety produkty glutenowe?

Na dietę bezglutenową przejść może w zasadzie każdy aczkolwiek wskazaniem do jej zastosowania jest nietolerancja pokarmowa na gluten. Wspomniana nietolerancja może być wynikiem wrodzonej choroby trzewnej tzw. celiakii lub alergii pokarmowej. Osoby chore na celiakię zmuszone są do całkowitego wyeliminowania z jadłospisu produktów glutenowych natomiast alergicy, do zastąpienia produktów zawierających gluten pszenny na inne, wskazane jest również dbanie o to by dzienna dawka glutenu nie przekroczyła 10 gramów.

Ryż a gluten
Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Choć zarówno ryż biały jaki i ryż brązowy zaliczany jest do grupy produktów bezglutenowych to musisz wiedzieć, że niektóre z ich rodzajów mogą zostać zanieczyszczone glutenem w trakcie przetwarzania. W związku z tym zachęcamy do dokładnego czytania etykiet! Jeżeli jesteś na rygorystycznej diecie bezglutenowej pamiętaj o tym by za każdym razem dokładnie sprawdzić skład danego wyrobu spożywczego – znajdziesz go z tyłu na etykiecie opakowania. Jakich znaków szukać? O tym już za chwilę.

Zanim kupisz – sprawdź skład!

Udając się na zakupy z pewnością łatwo i bez problemu odróżnisz produkty zawierające w swoim składzie gluten od wyrobów bezglutenowych, które zawierają na opakowaniu widoczną informację odnoszącą się o zawartości białka roślinnego. Oznaczenie to ma formę napisu „gluten free” bądź przekreślonego kłoska zboża. Jednak niech i to Cię nie zmyli, jak zwykło się mówić przezorny zawsze ubezpieczony i tak też jest w tym przypadku. Pewnie teraz zastanawiasz się o co nam dokładnie chodzi?

Otóż wyżej wymienione oznaczenia mogą pojawić się na opakowaniach produktów, zawierających gluten w bezpiecznych i dozwolonych ilościach. Osobom zmagającym się z alergią pokarmową na białka roślinne taka ilość glutenu na pewno nie zaszkodzi, w dużo gorszej sytuacji znajdują się natomiast chorzy na celiakię. Tutaj bezpośrednio po spożyciu takiego posiłku lub po upływie kilku a nawet kilku nastu godzin mogą pojawić się objawy typu: silne bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, afty w jamie ustnej itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here