Doszedłeś do wniosku, że powinieneś zadbać o swoje zdrowie psychiczne i chcesz skorzystać z fachowej pomocy specjalisty? Jednak pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty wzbudza Twój niepokój? Z pewnością w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Czego spodziewać się po pierwszej konsultacji w gabinecie psychologicznym? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Pierwsza wizyta – jak wygląda i czy trzeba się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym zazwyczaj przyjmuje formę konsultacji. Na kilku pierwszych spotkaniach specjalista jedynie przysłuchuje się swojemu pacjentowi oraz prosi go o wypełnienie testów psychologicznych, które pomogą mu podjąć odpowiednią diagnozę i zaplanować dalszy plan działania. Niekiedy jednak okazuje się, że psycholog nie ma wystarczających uprawnień do udzielenia kompleksowego wsparcia w konkretnym przypadku i może zasugerować konsultacje u innego specjalisty – na przykład psychiatry lub psychologa, która specjalizuje się w danym problemie. Najczęściej dzieje się tak, gdy problem pacjenta jest poważniejszy, na przykład choruje on na zaburzenia psychiczne i potrzebuje leczenia farmakologicznego.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty? Tak naprawdę nie wymaga ona żadnych specjalnych przygotowań. Aby czuć się nieco bardziej komfortowo można jedynie spisać swoje odczucia i myśli czy też wydarzenia, które powodują obniżenie nastroju i stany lękowe. Wtedy podczas wizyty przekażemy lekarzowi wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu będzie mógł udzielić nam jeszcze skuteczniejszej pomocy. Pierwsza konsultacja to także czas, aby zadać nasuwające się pytania lub wątpliwości – zarówno dotyczące swojego samopoczucia, jak i doświadczenia psychologa lub dalszej współpracy. Ile może trwać taka sesja? Zazwyczaj w okolicach godziny lub 50 minut. Jeżeli udajemy się do gabinetu wraz z partnerem, czas ten może być dłuższy – nawet do 1,5 godziny.

Jak wygląda psychoterapia?

Masz już za sobą pierwszą wizytę u specjalisty, który zalecił Ci uczęszczanie na psychoterapię? Zastanawiasz się, co teraz Cię czeka? Zazwyczaj są to spotkania indywidualne lub organizowane w grupie osób, które przejawiają to samo zaburzenia. Odbywają się raz w tygodniu, chociaż ich częstotliwość może też być dobierana do potrzeb pacjenta oraz nurtu, w jakim prowadzone będą zajęcia. Czy można oczekiwać, że podczas takich spotkań, specjalista udzieli nam osobistych porad? Ani psycholog Warszawa Mokotów, ani psychoterapeuta nie mają takich uprawnień. Ich zadaniem jest jedynie wzmacnianie mocnych stron oraz pomoc w uporządkowaniu myśli, tak aby pacjent sam mógł usunąć przeszkody na swojej drodze i znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here