Przedwczesna menopauza następuje wtedy, gdy kobieta doświadcza zakończenia funkcji jajników przed ukończeniem 40. roku życia. To zjawisko, choć rzadkie, może w bardzo niekorzystny sposób wpływać na zdrowie reprodukcyjne i ogólne samopoczucie kobiet. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że takie ryzyko może mieć miejsce w ich przypadku. Dlatego też poznajcie zarówno objawy, jak również definicję przedwczesnej menopauzy.
Przedwczesna menopauza – Co to jest?
W przypadku przedwczesnej menopauzy jedną z najważniejszych kwestii jest to, czym właściwie ona jest. Jest to nic innego, jak naturalny proces, w którym kobieta przestaje menstruować. W tym czasie poziomy hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, zwyczajnie maleją. W przypadku przedwczesnej menopauzy ten proces zachodzi przed ukończeniem 40. roku życia, co oznacza wcześniejsze zakończenie okresu rozrodczego, niż w przypadku zdrowych osób.
Wiele kobiet nie ma pojęcia, o tym, że menopauza pojawi się szybciej i uniemożliwi starania o dziecko. Jest to jeden z wielu powodów, które przekonują do regularnych badań. Przykładowo, skokowy charakter cykli menstruacyjnych, ich skrócenie lub wydłużenie mogą być jednymi z pierwszych objawów przedwczesnej menopauzy. W przypadku takiej sytuacji warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, w celu zbadania przyczyny tego problemu.
Warto mieć na uwadze, że nie tylko takie schorzenie może być niezdrowe dla naszego organizmu. Brak sportu również może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i starania o smuklejszą sylwetkę. Najczęściej to sportowcy, których wygraną obstawiamy u bukmacherów, są okazami zdrowia, zwłaszcza z powodu wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z typowaniem, to koniecznie wykorzystajcie kod promocyjny Betclic i odbierzcie atrakcyjne promocje.
Objawy przedwczesnej menopauzy – Co je wyróżnia?
Objawów przedwczesnej menopauzy jest wiele, jednak nie zawsze muszą one oznaczać najgorsze. Jeśli któraś z wymienionych za moment kwestii wam doskwiera, to koniecznie udajcie się do specjalisty. Kobiety mogą w tym stanie doświadczać wahania nastroju, podobnie jak w okresie perimenopauzy. Często zauważają one uczucie nadmiernego lęku, drażliwości, a nawet stany depresyjne. To jednak nie jest koniec efektów opisywanej przypadłości.
Okazuje się bowiem, że może się ona również objawiać uderzeniami gorąca. Ma to miejsce zwłaszcza w okolicach twarzy, szyi i klatki piersiowej, które często towarzyszą nocnym potom. Jeśli cierpicie na zaburzenia snu, to również może być oznaka, że wasz organizm nie pracuje prawidłowo. Zwróćcie także uwagę na to, czy wasze libido się nie zmniejszyło. Spadek poziomu estrogenów może na nie wpływać i prowadzić do zmniejszenia zainteresowania życiem seksualnym.
Wzrost tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim w okolicach brzucha również może być dla nas alarmującym objawem. W przypadku sytuacji, gdy cierpi wasza koncentracja i uwaga w parze z innymi z wymienionych objawów, to także warto zgłosić się do lekarza. Okazuje się bowiem, że niektóre badania sugerują, że zmniejszenie poziomu estrogenów może wpływać na funkcje poznawcze.
Co zrobić, gdy podejrzewamy przedwczesną menopauzę?
Na co powinniśmy się zdecydować w sytuacji, gdy podejrzewamy przedwczesną menopauzę? W przypadku wystąpienia objawów sugerujących przedwczesną menopauzę ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Diagnostyka opiera się na analizie objawów, badań hormonalnych i oceny wywiadu medycznego. Wczesna menopauza może stanowić wyzwanie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Z odpowiednim wsparciem medycznym i psychospołecznym kobiety mogą efektywnie radzić sobie z tym problemem.