Jeśli spojrzymy na dostępne w Internecie statystyki, przekonamy się, że procent użytkowanej przez nas energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych stale się zwiększa. W tym celu korzystamy z wielu technik i urządzeń, opierających się między innymi na hydroenergetyce czy energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. Każde z nich ma swoje wady i zalety.
Ekologiczne rozwiązania
Skupmy się na instalacjach, które możemy zastosować w naszych domach. Największą popularnością cieszą się obecnie pompy ciepła, które pozwalają nam na ogrzewanie pomieszczeń i wody oraz panele słoneczne, dzięki którym możemy przetwarzać energię pochodzącą ze słońca. W niektórych przypadkach możliwe jest zainstalowanie pompy i fotowoltaiki jednocześnie – wszystko zależy od lokalizacji twojego budynku i jego możliwości technicznych.
Eksperci opracowują coraz więcej ekologicznych rozwiązań, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. Wymiana pieców węglowych i gazowych oraz samowystarczalność energetyczna przekłada się bowiem na nasze zdrowie, oszczędności i kondycję środowiska naturalnego. Niestety, może się zdarzyć, że nie każda energooszczędna instalacja sprawdzi się w przypadku twojego budynku. Sprawdź zalecenia i przeciwwskazania, związane z montażem pompy ciepła.
Pompy ciepła – zalety
- Pompy ciepła są w pełni bezpieczne dla środowiska. Nie emitują bowiem zanieczyszczeń do atmosfery.
- Urządzenie wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak powietrze i woda.
- Dzięki stałemu ulepszaniu maszyn, pompy ciepła mogą obecnie nie tylko ogrzewać pomieszczenia i wodę – niektóre z nich wyposażono także w system chłodzący.
- Jest to rozwiązanie na lata – według ekspertów prawidłowo zamontowane i cyklicznie serwisowane pompy mogą działać bez zarzutu nawet przez 30 lat.
- Planując instalację urządzenia w swoim domu, mamy możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
Pompy ciepła – wady
- Aby zainstalować pompę ciepła w naszym domu, potrzebujemy dużej przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na umiejscowienie zbiornika buforowego. Urządzenie pobiera energię z wody lub gruntu – to, czy instalacja pompy ciepła będzie możliwa, zależy zatem od lokalizacji budynku.
- Energooszczędne instalacje wiążą się z dużymi kosztami na start. Chociaż z czasem inwestycja zwraca się z nawiązką i możliwe jest uzyskanie dotacji, kwota wciąż może odstraszać wiele osób od przystąpienia do projektu.
- Pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w stosunkowo nowych budynkach, wykazujących się dużą izolacją termiczną. Chociaż stare budownictwo nie wyklucza montażu pompy ciepła, w takiej lokalizacji może ona okazać się o wiele mniej wydajna.
A jeśli nie pompy ciepła, to co?
Chociaż lista przeciwwskazań do zainstalowania pompy ciepła w naszym domu nie jest długa, niektóre przeszkody mogą okazać się trudne do pokonania. Aby dowiedzieć się więcej o innych metodach, które uczynią twój dom bardziej ekologicznym miejscem, skontaktuj się z firmą Sun Crew. Jej zespół składa się z doświadczonych fachowców, którzy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do potrzeb i możliwości twojego budynku.