Niestety ale fani piwa, którzy jednocześnie wykazują nietolerancje na gluten z pewnością nie będą zachwyceni z informacji, że ten rodzaj napoju alkoholowego w znacznej większości przypadków zawiera składniki bogate w gluten. Czym jest gluten oraz w jakich sytuacjach należy ograniczyć jego spożycie? Odpowiedź na to pytanie zawarta została w dalszej części wpisu, poniżej znajdziesz także informacje na temat bezpiecznych, bezglutenowych alkoholi. Jesteś ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości? W takim razie zapraszamy dalej!
Czym jest gluten?
Zastanawiasz się czym tak naprawdę jest popularny gluten, o którym mówi większość dietetyków oraz pisze znaczna część portali poświęconych zdrowemu odżywianiu się? Otóż substancja ta to mieszanina białek roślinnych – gluteniny oraz gliadyny, występująca głównie w pszenicy ale także i życie, owsie, orkiszu oraz jęczmieniu. Jak zapewne już się domyślasz gluten występować będzie głównie w wyrobach piekarniczych, czyli tych produktach, które w swoim składzie zawierają mąkę. Białka glutenowe znajdujące się w mące ułatwia wyrabianie ciasta, odpowiada za jego rozciągliwość oraz kleistość. Jednak pamiętaj, że nie tylko mąka jest źródłem glutenu, substancja ta znajduje się w wielu innych produktach spożywczych m.in. w: pieczywie, ciastach, ciastkach, daniach gotowych (pierogach, naleśnikach), płatkach śniadaniowych, owsiankach, kaszkach, piwie, wędlinie, proszku do pieczenia a nawet w kawie zbożowej.
Czy w piwie znajduje się gluten?
Jeśli należysz go grona wielkich koneserów piwa to nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, że jednym ze składników piwa jest słód jęczmienny, który z kolei zawiera gluten.
Oczywiście nie każdy wyrób alkoholowy będzie go zawierał, w sklepach głównie tych ekologicznych i ze zdrową żywnością znajduje się wiele piw bezglutenowych, które mogą być spożywane przez osoby będące na ścisłej diecie bezglutenowej.
Czy gluten jest szkodliwy dla zdrowia?
Ostatnio przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że najwięcej szkody w organizmie ludzkim wyrządza gluten pszenny a to z tego względu, że pszenica jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych rodzajów zbóż.
Gluten pszenny spożyty w nadmiarze (powyżej 10 g na dobę)przez osobę zmagającą się z alergią pokarmową może wywołać efekty uboczne w postaci silnych bóli brzucha, nudności oraz biegunkę. Natomiast osoby chore na chorobę trzewną tzw. celiakię zmuszone są do całkowitego wyeliminowania glutenu ze swojej diety, nie tylko pszennego ale także i każdego innego. W tym wypadku spożycie choćby najmniejszej ilości może wywołać dokuczliwe objawy oraz dodatkowo pogorszyć stan zdrowia takiej osoby.
W jakich produktach alkoholowych nie znajdziemy glutenu?
O tym, że istnieje piwo bezglutenowe już wiesz, teraz pewnie zastanawiasz się co z pozostałymi alkoholami, czy one również zawierają gluten? I tak i nie, jeżeli będą to produkty w formie „czystej”, nie przetworzone takie jak wódka to możesz być pewny, że nie znajduje się tam gluten. Wszystkie inne drinki oraz alkohole owocowe i likiery niestety ale są z glutenem.