Wielkimi krokami zbliża się czas zimnych dni, mroźnych nocy, zawiei i opadów atmosferycznych. To zarazem bardzo ciężki okres dla zwierząt, tych małych i tych większych. Problem braku pożywienia, schronienia i bezpieczeństwa w szczególności dotyczy ptaków zimujących w naszym regionie. Jak pomóc latającym stworzeniom? Jak zapewnić im bezpieczne schronienie? Jakie rodzaje i cechy charakterystyczne domków dla ptaków można wyróżnić?
Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?
Miłość do zwierząt, jak również chęć pomocy im, wywołuje w ludziach wiele pozytywnych odruchów i działań. Jednym ze sposobów pomocy zmarzniętym stworzeniom żywym jest zakładanie domków, które dostarczą im ciepło, schronienie, a przede wszystkim pożywienie. Karmniki dla ptaków to wielka pomoc oraz ułatwienie codziennego życia organizmom żywym, pozostającym w Polce w mroźne dni.
Budowanie domków dla zwierzaków latających to również świetne zajęcie dla dzieci podczas, którego możliwe jest zbliżenie się do bliskich, jak również wspólne spędzenie wolnego czasu. Tworzenie schronienia dla ptaków wzmaga również u młodych ludzi poczucie odpowiedzialności za stworzenia oraz empatię i nieprzymuszoną chęć pomocy.
Jak stworzyć oryginalne karmniki dla ptaków? Czym charakteryzują się ciepłe i dostosowane do potrzeb zwierzątek budki?
Budowa domku dla ptaków
Budowa oraz przygotowanie odpowiedniej budki, która zapewni wszelkie dobra latającym przyjaciołom, powinna być przemyślana i przeanalizowana pod katem kilku cech. Idealne karmniki dla ptaków powinny przede wszystkich charakteryzować się elementami takimi jak:
- konstrukcja zabezpieczająca pokarm przed warunkami zewnętrznymi i pogodowymi,
- wejście do karmnika dostosowane do wielkości zwierzaków, dla mniejszych ptaszków mały otwór zabezpieczający przed wyjadaniem pokarmu przez większe i silniejsze gatunki,
- bezpieczne, trwałe elementy,
- odpowiednia wielkość karmnika,
- haczyk pozwalający na bezpieczne zawieszenie i umiejscowienie budki,
- wiele innych
Projektując karmniki dla ptaków należy przeanalizować, jakie gatunki występują najczęściej w danej okolicy, jaki pokarm jest najlepszy dla danego rodzaju ptactwa, a także jak dostosować wielkość do poszczególnych zwierzaków. Usytuowanie budki powinno odbywać się z uwzględnieniem kilku ważnych zasad, którymi są:
– zamontowanie karmnika na wysokości nie mniej niż 1,5m,
– miejsce ustawienia powinno znajdować się w dalekiej odległości od jakichkolwiek krzewów i gęstych zarośli – ponad 2 m,
– usytuowanie karmnika na przestrzeni nie dalszej niż 4 m od drzew,