Odwyk alkoholowy jest pierwszym etapem, jaki osoba uzależniona musi przejść, aby rozpocząć leczenie się z nałogu. Więc jak wygląda odwyk alkoholowy?
Pierwszym etapem, jeszcze przed udaniem się na odwyk w zakładzie zamkniętym, jest dostrzeżenie problemu przez osobę chorą. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, jak osobom obserwującym z zewnątrz postępującą chorobę mogłoby się wydawać. Odwyk alkoholowy nie musi odbywać się w zakładzie zamkniętym, lecz statystyki potwierdzają, że taka forma jest najbardziej skuteczna.
Jaki jest przebieg odwyku alkoholowego?
Gdy chory już uświadomi sobie problem i zgłosi się po pomoc, pierwszym etapem detoksu jest oczyszczenie organizmu. Alkoholik przez brak dostępu do używki przechodzi zespół abstynencyjny, podczas którego organizm domaga się, aby dostarczyć mu substancji, do której tak przywykł. Jeśli chory przechodzi zespół abstynencyjny bez kontroli lekarskiej, może to prowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach również do śmierci, jest to kolejnym powodem, dlaczego zaleca się przechodzenie odwyku w zakładzie zamkniętym, który zapewnia stałą kontrolę lekarską. Podczas detoksu chory może być niezwykle rozdrażniony, czasem agresywny lub przeżywać nieadekwatne do sytuacji wzruszenia. Często pojawiają się problemy z drżeniem mięśni.
Jakie są etapy odwyku alkoholowego?
Gdy chory już podejmie decyzję i uda się do zakładu zamkniętego lub po prostu specjalisty, jego leczenie rozpoczyna się od oczyszczenia organizmu z substancji, od której jest uzależniony, oraz następnie od rozpoczęcia terapii. Jest to niezwykle istotne, bo wyleczenie alkoholizmu nie jest możliwe bez przepracowania problemów emocjonalnych. Najczęściej po alkohol sięga się z określonych powodów, ważne jest, aby terapeuta pokazał osobie chorej alternatywne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami, jakie towarzyszą i będą mu towarzyszyć podczas codziennego życia po wyleczeniu.
Gdy terapeuta przepracuje z chorym na terapii indywidualnej największe problemy, chory zostaje skierowany na terapię grupową. Nie jest ona konieczna, nie każda osoba dobrze czuje się podczas takiego przepracowywania problemów, jednak badania potwierdzają, że wsparcie otrzymywanie ze strony osób zmagających się z podobnym problemem, bardzo ułatwia pokonanie choroby. Chory często czuje, że terapeuta nie rozumie do końca jego problemów, gdyż nigdy tego nie doświadczył. Dzięki terapii grupowej ma możliwość skonfrontowania i wspierania się z osobami, którym towarzyszą bardzo podobne uczucia i emocje. Należy pamiętać, że alkoholikiem jest się do końca życia. Ważne jest, aby pozostać w trzeźwości i nawet w trudnych życiowych momentach nie decydować się na sięgnięcie po alkohol.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/