Często zajadasz się białym pieczywem? Nie wyobrażasz sobie życia bez produktów bazujących na mące pszennej – lekkich i puszystych? W ostatnich miesiącach dużo słyszy się o glutenie oraz jego szkodliwym wpływie na nasze zdrowie ale czy gluten pszenny szkodzi wszystkim? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę, oprócz tego wyjaśnimy Ci czym jest popularny gluten, opowiemy o jego zastosowaniu a także możliwych działaniach niepożądanych występujących po spożyciu produktów zawierających gluten pszenny.
Czym jest gluten?
Popularny gluten jest mieszaniną białek roślinnych (gluteniny oraz gliadyny), występuje głównie w pszenicy zwyczajnej, owsie, życie a także jęczmieniu i orkiszu. Substancja ta obecna jest przede wszystkim w mące, to dzięki niej ciasto płynnie się wyrabia, jest rozciągliwe i puszyste po upieczeniu. Gluten także odpowiada, za typowy charakterystyczny zapach świeżo wypiekanego pieczywa.
Czym jest gluten pszenny?
Gluten pszenny powstaje w wyniku przerobu mąki pszennej na syrop glukozowy – jest to pewnego rodzaju produkt uboczny, który ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w piekarnictwie. Gluten pszenny dodawany do ciasta nadaje mu odpowiedniej sprężystości oraz elastyczności co z kolei przekłada się na pracę z ciastem np. formowanie.
Gdzie znajdziemy gluten pszenny?
Skoro już wiesz, że gluten pszenny otrzymuje się z mąki to teraz pewnie chciałbyś wiedzieć do czego dodawana jest ta substancja. Otóż gluten pszenny w większości przypadków trafia z powrotem do mąki tyle, że tej gorszej jakościowo – bez niego wyrobienie ciasta z takiego produktu było by praktycznie niemożliwe.
Gluten pszenny jest pewnego rodzaju konserwantem, dzięki jego obecności w mące – ciasta oraz inne wyroby piekarnicze na dłużej zachowują świeżość oraz dobry wygląd. Dodatkowo konsystencja ciasta jest o wiele bardziej lżejsza i puszystsza.
Jak na zdrowie wpływa spożywanie produktów bogatych w gluten pszenny?
Osoby, które nie zmagają się z alergiami pokarmowymi, w tym nietolerancją na gluten oraz celiakią mogą bez większych obaw spożywać produkty zawierające w sobie gluten pszenny. Z kolei te osoby, które nie powinny a pomimo to od czasu do czasu zdarza im się zjeść produkt z glutenem muszą się liczyć z wystąpieniem objawów alergii pokarmowej takich jak:
– silne bóle brzucha;
– bóle głowy;
– zawroty głowy;
– osłabienie organizmu;
– nudności, wymioty;
– biegunka.
Aby zapobiegać występowaniu wyżej wymienionych objawów, należy całkowicie wykluczyć gluten ze swojej diety. Wskazane jest przejście na dietę bezglutenową bazującą tylko i wyłącznie na produktach „gluten free”. Z ich znalezieniem nie będziesz mieć większego problemu, praktycznie w każdym hipermarkecie najdziesz produkty bezglutenowe stworzone z myślą specjalnie o osobach będących na diecie bezglutenowej.
Oprócz tego, zachęcamy Cię do skrupulatnego czytania etykiet ze składem, niekiedy nawet niewinnie wyglądający produkt (np. wędlina) może zawierać w sobie gluten pszenny.