Ginekomastia to nazwa określająca nieprawidłowy stan fizjologiczny, objawiający się nadmiernym rozrostem gruczołów sutkowych u mężczyzn. Do rozwoju przypadłości dochodzi w momencie nagłego i gwałtownego rozrostu tkanek: włóknistej, gruczołowej i tłuszczowej, czyli trzech podstawowych tkanek składających się na gruczoł sutkowy. Problem nie musi jednak dotyczyć obu stron ciała. Nierzadko ginekomastia rozwija się wyłącznie na jednym sutku. A co jeszcze warto o niej wiedzieć i przede wszystkim jak ją leczyć oraz czy jest to w ogóle możliwe?

Czym jest i jak powstaje ginekomastia?

Wyjaśniliśmy już sobie, na czym ona polega, tak więc warto teraz zastanowić się nad tym, kto jest na nią najbardziej narażony. A tak naprawdę ginekomastia może niestety rozwinąć się u wszystkich przedstawicieli płci męskiej. Nierzadko pierwsze jej objawy obserwowane są nawet u noworodków, czasem też małych chłopców bądź nastolatków. Akurat w przypadku tej choroby trudno wyznaczyć grupę osób, która byłaby na nią najbardziej narażona. Wiek nie ma więc żadnego znaczenia. Co nie znaczy, że ginekomastia rozwija się bez żadnego powodu, mimo iż i tak czasem bywa.

Coraz częściej lekarze diagnozują u pacjentów tzw. ginekomastię fizjologiczną. Tej odmianie choroby nie da się zapobiec. Jest ona warunkowana przez czynniki genetyczne, których nie da się zmienić. Ginekomastia fizjologiczna rozwija się najintensywniej w okresie dojrzewania, czyli u młodych chłopców bądź nastolatków. Dochodzi do niej w momencie, gdy ilość produkowanych hormonów żeńskich zaczyna przewyższać ilość hormonów męskich (głównie testosteronu). Inną odmianą ginekomastii jest natomiast patologiczny przerost sutków, do którego częściej dochodzi u osób w dojrzałym lub starszym wieku. O kolejnych przyczynach schorzenia można poczytać w artykule opublikowanym na stronie: wrosinski.pl. Tam też znajdują się przykładowe metody leczenia ginekomastii.

A te metody są bardzo różne, ponieważ póki co nie wynaleziono jeszcze uniwersalnego sposobu leczenia każdej odmiany ginekomastii. Skoro ma ona różne przyczyny, należy różnorako się nią zajmować. Leczenie w każdym przypadku może więc wyglądać nieco inaczej. Należy dostosować je do konkretnej przyczyny choroby. Lekarz sam na pewno zdoła ją wyznaczyć, by później doradzić pacjentowi, jaki zabieg byłby dla niego najlepszym wyjściem z sytuacji. Nierzadko pacjent musi się zdecydować na trwałe usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej. W wielu przypadkach jedynie poprzez operację można zmniejszyć rozmiar nadmiernie powiększonych sutków. A jak wygląda leczenie ginekomastii fizjologicznej? Wbrew pozorom akurat tą odmianą ginekomastii nie trzeba się specjalnie przejmować, dlatego też nie trzeba w żaden sposób jej leczyć. Ona z czasem mija samoistnie. Zazwyczaj dzieje się to w momencie wyjścia z okresu dojrzewania.

Zawsze warto też sprawdzić, czy przypadkiem ginekomastia nie jest powodowana przez przyjmowanie pewnych leków. Nierzadko doprowadzają do niej środki stosowane w leczeniu chorób wątroby czy nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here