Wiele osób spotyka się z opinią, że do psychologa chodzą głównie ludzie słabi, którzy mają zaburzenia psychiczne lub nie radzą sobie z problemami. Jednak tak naprawdę, poglądy te nie mają nic wspólnego z prawdą. Żyjemy w świecie, który stawia przed nami różnego wyzwania i niekiedy potrzebujemy wsparcia, aby uporządkować swoje myśli. Coraz więcej osób docenia korzyści jakie wynikają z psychoterapii, jeśli chodzi o osiąganie celów życiowych i zawodowych – na konsultacje udają się więc całkowicie zdrowe osoby, które chcą zwiększyć komfort swojego życia i czerpać z niego więcej satysfakcji. Dlaczego czasami warto chodzić do psychologa?
Czy warto pójść do psychologa?
Istnieje wiele powodów, które mogą skłonić nas do rozpoczęcia terapii psychologicznej. Najczęściej osoby decydują się na to pod wpływem problemów, depresji czy obniżonego poczucia nastroju. Często jest to sposób, aby odzyskać równowagę po tragicznym wydarzeniu, na przykład śmierci bliskiej osoby. Chociaż wsparcie przyjaciół w trudnej sytuacji jest cenne, często okazuje się niewystarczające – potrzebna jest profesjonalna pomoc osoby, które doskonale rozumie ludzką psychikę. Terapia to nie tylko rozmowa, podczas której możemy powiedzieć wszystko, co leży nam na sercu. Dzięki niej z pomocą specjalisty można dotrzeć do swoich nieświadomych emocji powodujących komfort lub uniemożliwiających dalszy rozwój. Celem takich spotkań jest zrozumienie mechanizmów, jakie kierują daną osobą oraz uporządkowanie myśli i uczuć. Psychoterapia potrafi wyleczyć nie tylko z depresji czy stanów lękowych, ale też nieśmiałości. Pomaga lepiej zrozumieć siebie, unikać konfliktów i nawiązywać przyjaźnie, co pozytywnie przekłada się na relacje z innymi ludźmi – zarówno w pracy, jak i w domu. Niekiedy podczas wizyty u psychologa uznaje on, że problem danej osoby tkwi nieco głębiej i potrzebna jest dalsza, bardziej specjalistyczna diagnoza – w takiej sytuacji niezbędna może być konsultacja psychiatryczna Warszawa.
Terapia poznawczo-behawioralna – czym jest?
Jedną z najbardziej skutecznych i najpowszechniejszych metod terapeutycznych jest terapia poznawczo-behawioralna. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych, jednak każdy człowiek może odnieść z niej dużo korzyści. Jakie jest jej główne założenie? Jest to przekonanie, że emocje, myśli i zachowania każdego człowieka wzajemnie na siebie oddziałują, tworząc określone wzorce zachowań, które jednak nie zawsze są właściwe. Teoria ta zakłada, że człowiek pod wpływem emocji utrwala pewne zachowania i reaguje na nie w taki sposób, jaki uważa za słuszny. Jej celem jest uświadomienie, że przekonania bywają obiektywne i nie zawsze są właściwe. Wykrywając zniekształconą interpretację rzeczywistości można dokonać zmian w myśleniu, co wpływie na poprawę jakości życia.