Recykling odpadów – jak przygotować miejsce do segregacji?

Gospodarstwa domowe produkują coraz więcej śmieci, szczególnie z plastiku. Recykling jest ratunkiem dla ekosystemu, pozwalającym na przetwarzanie i ponowne wykorzystanie plastiku, szkła, papieru czy odpadów wielomateriałowych. Zakład, w którym prowadzony jest ten proces, musi być odpowiednio przygotowany na codzienne przyjmowanie dużej ilości odpadów. Musi posiadać punkt selektywnej zbiórki odpadów, jak i sortownię surowców. Przede wszystkim istotna jest odpowiednia posadzka, wykonana z płyt betonowych, która powinna być utwardzona powierzchniowo.

Zakłady Odzyskujące surowce wtórne wykorzystują wzmocnioną płytę betonową na posadzki

Płyty betonowe ze względu na swoją szczelność i nienasiąkliwość są idealnym podłożem do Zakładów Odzyskujących Surowce Wtórne. Wykonane są z betonu monolitycznego, czyli żelbetonu. Jest on niezwykle trwały i odporny, niemal niezniszczalny. Płyty betonowe odporne są na oleje, detergenty alkaliczne, alkohol etylowy, chłodziwo a także wodę. Hydroizolacja jest najważniejszym czynnikiem decydującym o ich jakości. Posadzka w zakładzie, zajmującym się recyklingiem, musi wytrzymać duże obciążenia. Ciągły ruch wózków widłowych, ładowarek teleskopowych jest obciążeniem dynamicznym. Podobnie obciążenia punktowe, postawione ciężkie konstrukcje metalowe, tj. wielotonowe kontenery, bezpośrednio wpływają na jej zużycie, dlatego najlepiej jest wykorzystać płytę betonową, która odporna jest na ściskanie i ścieranie. Pod wpływem nacisku nie łuszczy się i nie pęka. Charakteryzuje się wieloletnią trwałością, którą gwarantuje producent płyt betonowych.

Wkomponowywanie kontenerów na segregacje odpadów w przestrzeń miejską

Miejsce do segregacji odpadów przy domu, powinno być odpowiednio zaprojektowane. Najlepiej, aby było dobrze osłonięte i zapewniało większą estetykę przestrzeni. Wszystkie wiaty czy boksy śmietnikowe powinny być posadowione na płytach z betonu. Producent płyt betonowych rekomenduje najwyższej jakości produkt (zobacz koniecznie pod adresem https://betblok.pl/plyty-betonowe.html). Miejsce, gdzie ustawione mają być kontenery może być obudowane płytami żelbetonowymi, które doskonale je przysłaniają, a także ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Jest to bardzo istotne, gdyż odpady wywożone są według harmonogramu i przez jakiś czas, na placach stoją pełne kontenery. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest także na osiedlach, gdzie kontenery wykonane są również z płyt betonowychProducent gwarantuje ich trwałość nawet na 25 lat.

Odpowiedni recykling odpadów organicznych, dzięki kompostownikom z płyt betonowych

Segregacja odpadów zakłada postawienie kilku kontenerów przeznaczonych na różne materiały. Prawo wprowadzone według dyrektyw Unii Europejskiej, wprowadziło obowiązek zaopatrzenia przestrzeni publicznej w dodatkowe kontenery na odpady organiczne. Ponieważ zwykle są to resztki jedzenia, stanowi to duży problem dla administracji osiedli, gdyż takie odpady przyciągają najwięcej robactwa i szkodników. Jest to nowe prawo, przez które gminy muszą znaleźć odpowiednie rozwiązanie pozwalające na częstszy wywóz tych odpadów. W lepszej sytuacji są gospodarstwa domowe, które odpady organiczne mogą wykorzystać na kompostowniki. Mogą być zbudowane ze ścian i płyt betonowych. Producent zadbał o łatwy montaż i możliwość powiększenia go o kolejne ścianki, zarówno wzdłuż jak i w szerz. Wykonywane są na wymiar, dlatego warto dopasować je do działki czy terenu, którym dysponujemy.

Redukcja kosztów w zakładzie recyklingowym, dzięki trwałym materiałom budulcowym

Skoro jest coraz więcej śmieci, nie można ich ciągle składować na wysypiskach, dlatego tak ważne są zakłady recyklingowe. Wciąż powstają nowe które są doskonale wyposażone, a najnowocześniejsza technika pozwala na przetwarzanie wielu materiałów, co wpływa na ochronę środowiska. Niezwykle ważną rolę pełni tutaj odpowiednie przygotowanie miejsca do segregacji. Wykorzystanie do tego celu płyt betonowych eliminuje konieczność wymieniania posadzki, a tym samym wpływa na redukcję kosztów prowadzenia działalności.