Panele fotowoltaiczne – ekologiczny sposób na mniejsze rachunki za prąd

Ceny energii elektrycznej nie są niskie i nie będą spadały. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy tylko tendencję wzrostową. Ci, którzy chcą obniżyć koszty prądu, mogą poszukać innego dostawcy, przejść na korzystniejszą taryfę lub zacząć oszczędzać. Jest jednak jeszcze jeden sposób – fotowoltaika, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Fotowoltaika to dziedzina, która zajmuje się przekształcaniem energii promieniowania słonecznego, czyli światła na energię elektryczną. Działania w tym kierunku sięgają aż pierwszej połowy wieku XIX, gdy A.C. Becquerel, fizyk i fizykochemik francuski, po raz pierwszy zaobserwował efekt fotowoltaiczny. Dzisiaj fotowoltaika jest prężnie rozwijającą się dziedziną, która stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych metod pozyskiwania prądu, w tym elektrowni węglowych.

Czy to się opłaca?

Często można spotkać się z przekonaniem, że w Polsce korzystanie z energii słonecznej nie jest opłacalne. Rzeczywiście, nie mamy tak dobrego klimatu jak na południu Europy, niemniej jednak wcale nie oznacza to, że pozyskiwanie prądu ze światła słonecznego nie jest w ogóle opłacalne.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależna jest od wielu czynników, w tym od umiejscowienia całej konstrukcji, wykorzystanych komponentów, także pogody, a dokładnie liczby dni słonecznych. Dlatego przed wykonaniem instalacji w danym miejscu zawsze przeprowadza się dokładne analizy, które mają na celu wskazanie, jaka powinna być wielkość oraz orientacja paneli oraz ich typ. Wtedy możemy też określić koszty związane z wykonaniem instalacji oraz zyski, a tym samym wskazać na czas zwrotu inwestycji.

Produkuj energię – korzystaj z niej i sprzedawaj do sieci

Dużą zaletą nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych jest możliwość podłączenia ich do sieci publicznej i odprowadzania do niej nadwyżek. Dzięki temu możemy podwójnie oszczędzać – raz na produkcji energii na własne bieżące potrzeby, a drugi na jej odsprzedaży do sieci.

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Najczęściej montowane są na dachu. Ich zadaniem jest zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Wytwarzają prąd stał w ogniwach krzemowych. Następnie energia stała jest przekształcana przez inwerter na prąd zmienny, który może być już wykorzystany do zasilania różnych urządzeń, na przykład telewizora, lodówki, pralki. Inwerter także zarządza pracą układu dla optymalnych uzysków.

Poprzez wykorzystanie tak zwanego net-meteringu sieć publiczna może być magazynem niewykorzystanej energii. Jest ona wtedy wprowadzana do sieci i pobierana wówczas, gdy jest potrzebna. Specjalny licznik zlicza zarówno pobraną energię z sieci, jak i odprowadzoną do niej z instalacji fotowoltaicznej.

Jak wykonać instalację fotowoltaiczną?

Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy będą mogli doradzić i wykonać instalację kompleksowo. Usługi w tym zakresie świadczy również firma Strefa Energii, która zapewnia klientom pełne wsparcie.