Oczyszczalnie ścieków w halach i magazynach

Prowadzenie biznesu wiąże się ze zużywaniem mediów, w tym wody. Wszystkie obiekty wykorzystują wodę, choć w różnych ilościach. Hale i magazyny potrzebują niewiele wody w porównaniu np. z zakładami przemysłowymi, jednak i tam można zadbać o to, aby żadna kropla się nie marnowała. Jakie zalety ma stosowanie biologicznych oczyszczalni ścieków w halach i magazynach?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków – zasada działania

Biologiczne oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, które można stosować przy domach i zakładach przemysłowych, biurach, magazynach, halach, szkołach i przedszkolach, aby uzdatniać ścieki i wykorzystywać je ponownie do celów niespożywczych. O zasadę działania biologicznej oczyszczalni ścieków zapytaliśmy specjalistę z firmy Eko-Bio:

– Biologiczne oczyszczalnie ścieków z zewnątrz wyglądają jak zbiorniki o cylindrycznym kształcie, podobnym do szamb, z tą różnicą, że zakopuje się je w ziemi poziomo. Ścieki wpływają do oczyszczalni, gdzie przechodzą najpierw przez komorę, na której dnie pozostają osady. Wstępnie oczyszczona woda trafia do drugiej komory, gdzie zachodzi oczyszczanie biologiczne z udziałem kolonii bakterii tlenowych. Ich konkretne rodzaje są tam zaszczepiane celowo, a oczyszczalnia samoczynnie kontroluje ilość namnażających się bakterii. Dalej woda jest kierowana w zależności od zastosowań, np. do systemu melioracji, fontanny, oczka wodnego czy na pola.

Korzyści ze stosowania oczyszczalni ścieków w halach i magazynach

Magazyny i hale mają swoją specyfikę wykorzystania wody. Ponieważ nie przebywa tam wiele osób, nie generuje się dużo ścieków, a zapotrzebowanie na pitną wodę jest mniejsze. W pierwszej kolejności oczyszczona woda będzie służyła do utrzymania czystości.

Zastosowanie biologicznej oczyszczalni ścieków w halach i magazynach daje możliwości postawienia takich obiektów praktycznie wszędzie, także tam, gdzie nie dociera sieć kanalizacyjna. Zastosowanie oczyszczalni oraz szamba pozwala uniezależnić się od sieciowej kanalizacji i ograniczyć koszty zakupu działki pod inwestycję w magazyn, ponieważ działka pozbawiona kanalizacji będzie znacznie tańsza. Oszczędności zaczynają się więc już na etapie przygotowywań do uruchomienia hali czy magazynu. Minimalizacja kosztów zużycia wody pozwoli lepiej wydać pieniądze firmy, a także przyczyni się do współtworzenia przyjaznego środowiska. Nie pozostaje to bez znaczenia nie tylko dla przyrody, otoczenia, ale też publicznego wizerunku firmy.