Coraz większa świadomość społeczeństwa o zagrożeniach płynących z zanieczyszczenia środowiska i stałego pogarszania się jakości powietrza oraz całego ekosystemu, sprawiła, że w różnych gałęziach przemysłu oraz handlu producenci czy też dystrybutorzy starają się wprowadzać rozwiązania, które, choć w pewnym stopniu zminimalizują zanieczyszczenie środowiska. Jednym z takich działań, jest stosowanie opakowań nadających się do recyclingu.

Recycling, czyli co?

Recycling jest to proces, który polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ponownym ich przetwarzaniu, mającym na celu uzyskanie materiału do ponownego użycia. Dzięki recyclingowi można ograniczyć zużycie surowców pierwotnych, chroniąc tym samym zasoby naturalne. Ponadto, proces odzyskiwania i przetwarzania surowców, minimalizuje ilość odpadów. Recycling wykorzystywany jest również do pozyskiwania energii, z surowców będących jej nośnikiem. Głównym założeniem recyclingu jest maksymalne ponowne wykorzystanie tych samych materiałów, z równocześnie minimalnym nakładem surowcowym i energetycznym, jaki potrzebny jest do ich przetworzenia.

Recycling opakowań a prawo

Obowiązujące dyrektywy Unii Europejskiej oraz normy prawne zobowiązują producentów opakowań do wprowadzania do obrotu opakowań wielokrotnego użytku, umożliwiających późniejszy recycling. Do najpopularniejszych opakowań ekologicznych, nadających się do recyclingu zaliczamy wszelkiego rodzaju pudełka tekturowe. Opakowania z tektury falistej nadają się do ponownego przetworzenia, pozwalając na odzyskanie włókien celulozowych, stosowanych na przykład do produkcji chusteczek higienicznych czy ręczników papierowych.

Jakie opakowania nadają się do recyclingu?

Jak już wspominano papier to surowiec doskonale poddający się recyclingowi. Tekturowe opakowania zbiorcze, mogą być przeznaczone na makulaturę, co sprzyja minimalizacji eksploatacji drewna pochodzącego z lasu. Dzięki przetwarzaniu makulatury przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, oszczędzamy wodę, a także tworzymy miejsce na składowiskach odpadów. Jednak nie tylko opakowania papierowe nadają się do recyclingu. Nie wszystkie produkty mogą być pakowane w papierowe torby, czy pudełka, niektóre wymagają użycia szczelnego opakowania z tworzywa sztucznego. Na szczęście tego rodzaju opakowania również można, a nawet trzeba poddawać recyclingowi. Powszechnie stosowane opakowania PET przetwarzane są na folie, oleje opałowe, włókna, przędze, na nawet meble. Bardzo ważny jest także recycling odpadów szklanych. Szkło to świetny surowiec wtórny, ponieważ po przetworzeniu może pełnić tę samą funkcję co wcześniej. Do recyclingu nadają się również opakowania aluminiowe, które mogą być przetwarzane nawet kilkukrotnie, nie tracąc przy tym na jakości. Recycling aluminium jest o tyle ważny, że rudy aluminium to złoża nieodnawialne, dlatego im lepiej będziemy odzyskiwać aluminium, tym dłużej ten surowiec będzie nam służył.

Recycling

Recycling opakowań w firmie

O tym, że recycling jest ważny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Troska o naszą planetę powinna dotyczyć nas wszystkich, a firmy i przedsiębiorstwa dodatkowo powinny dawać przykład troski oraz odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Segregacja surowców wtórnych w firmach jest zatem niezwykle ważna i dobrze, jeżeli firma podchodzi do tego tematu świadomie i z zaangażowaniem. Wybierając opakowania, które mogą być poddawane recyclingowi, przyczyniamy się do walki z zanieczyszczeniem środowiska, ale również budujemy świadomość wśród pracowników oraz klientów, która ma szanse przenieść się na ich codzienne funkcjonowanie i troskę o ekologię. Warto więc wybierać opakowania wykonane z materiałów nadających się do ponownego wykorzystania, pakując paczki wybierać surowce o mniejszej szkodliwości dla środowiska, ponadto pochylić się nad segregacją odpadów w przedsiębiorstwie. Z pozoru małe kroki, mają szansę na wielkie efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here