Dlaczego warto wybrać projekt domu dobrze ocieplonego?

Ciepło jest bardzo ważne w domu jednorodzinnym. To właśnie za nie płacimy najwięcej, dlatego też aktualnie coraz częściej prowadzi się działania skoncentrowane na zmniejszeniu zapotrzebowania budynków na ciepło. Właśnie dlatego, gdy chcemy zakupić projekt domu lub zlecić jego wykonanie na zamówienie, zwróćmy uwagę na dobrą izolację budynku. Tylko wtedy nasze rachunki będą niskie!

W przeszłości, gdy budowano domy jednorodzinne, nie zwracano tak dużej uwagi na ich izolację. Wynikało to też z faktu, że w okresie PRL-u nie mieliśmy do wyboru tak wielu materiałów jak obecnie, dlatego budowano z tego, co akurat było dostępne. Dzisiaj widzimy tego skutki. Domy stawiane przed laty są znacznie droższe w utrzymaniu niż te nowoczesne, które wznoszone są z naciskiem na dobrą izolację. Dlatego wiele starszych budynków poddawanych jest też termoizolacji, co, niestety, nie jest tanie.

Nowe przepisy dotyczące energooszczędności budynków od 2017 roku

Dzisiaj, zgodnie z przepisami prawa, nie możemy już budować domów o słabej izolacji. Jest to zarówno korzystne dla samych inwestorów, którzy nie muszą wtedy płacić dużo za utrzymanie domu, jak i dla środowiska naturalnego, ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na ciepło to również mniejsze zanieczyszczenie, na przykład smog.

Od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące energooszczędności budynków. Wprowadziła je nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy wskazują, że obecnie wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większa niż 95 kWh/ (m²•rok). Także zmiany dotyczą współczynników przenikania ciepła dla ścian, dachu oraz podłóg – teraz są one niższe, czyli musimy wybierać cieplejsze materiały.

Dobra izolacja – inwestycja, która się opłaca

Wobec tego obecne projekty domów jednorodzinnych, które będziemy chcieli złożyć wraz z dokumentacją o zgłoszenie czy pozwolenie na budowę, muszą spełniać powyższe wymogi. W przeciwnym przypadku nie będziemy mogli zrealizować inwestycji.

Jak przypominają Nam redaktorzy serwisu Pracownia-projekty.dom.pl, jakiejkolwiek zmiany przepisów nie powinniśmy traktować jako kolejnej przeszkody w dążeniu do celu. Niski wskaźnik EP przekłada się niższe rachunki za ogrzewanie oraz pozwala na uzyskanie lepszego komfortu cieplnego w domu. Dobra izolacja nie tylko chroni przed ucieczką ciepła w zimie, ale też przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku latem. Co więcej, wpływa na wartość nieruchomości, która jest automatycznie wyższa.