Dlaczego i w jaki sposób utylizuje się zużytą elektronikę i sprzęt elektryczny?

Elektronika i sprzęt elektryczny wymagają odpowiedniej utylizacji. Przepalonych żarówek, starych telefonów, czy komputerów nie powinniśmy wyrzucać do śmieci. Utylizacja zużytej elektroniki jest bezpiecznym sposobem na pozbycie się elektrośmieci. Dlaczego warto zużyty sprzęt powierzyć profesjonalnym firmom, zajmującym się recyklingiem sprzętu elektronicznego?

Recykling sprzętu elektronicznego jest obowiązkiem

Recykling sprzętu elektronicznego jest obowiązkiem z punktu widzenia prawa. Wszystkie przedmioty, których działanie uzależnione jest od przepływu prądu lub pola magnetycznego powinny zostać poddane odzyskowi i recyklingowi. Zbieranie elektroniki zajmują się profesjonalne firmy i placówki, które posiadają niezbędną wiedzę i narzędzia do unieszkodliwiania i recyklingu artykułów elektronicznych. Skierowanie do nich nieużywanej elektroniki jest właściwe nie tylko ze względu na obowiązujące nas prawo, ale również z tego powodu, iż sprzęty wykorzystujące do działania prąd i zjawisko magnetyczności, zawierają szereg szkodliwych substancji takich, jak kadm, ołów, rtęć, brom i chrom.

W jaki sposób przebiega utylizacja sprzętu elektronicznego?

Pamiętajmy, że nie tylko żarówki, lodówki, czy pralki powinny być poddane utylizacji, ale również części sprzętów elektronicznych. Jeśli w domu posiadamy stare karty graficzne, dyski twarde, czy płyty główne, pnie powinniśmy wyrzucać do ich do kosza – choćby ze względu bezpieczeństwa przechowywanych na nośnikach danych – ale również z powodu ich potencjalnie niekorzystnego wpływu na środowisku.

Niszczenie dysków twardych polega na usunięciu danych poprzez demagnetyzację (na potwierdzenie ich zniszczenia otrzymujemy odpowiednią dokumentację), a kolejno ich utylizacja. W przypadku zastosowania takiej procedury niemożliwe jest odzyskanie danych zapisanych na dysku.

W przypadku elektrośmieci, które nie zawierają danych, następuje ich fizyczne zniszczenie albo utylizacja.

Dotkliwa kara grzywny

Jeśli mimo obowiązku prawnego w dalszym ciągu wyrzucamy elektronikę do zwykłych śmieci, to powinniśmy dwa razy się nad tym zastanowić. W przypadku kontynuowania tej praktyki nasz budżet domowy może zostać obciążony dotkliwymi karami. Według polskiego prawa mogą one wynosić nawet do 5 tysięcy złotych.

Utylizację elektrośmieci możemy zatem praktykować z pobudek ekologicznych, ale równie dobrze zmotywują nas do tego ekonomiczne obciążenia.