Czym zastąpić plastikowe torby na zakupy?

Eksperci szacują, że w ciągu roku każda dorosła osoba w krajach rozwiniętych zużywa około 200 plastikowych toreb zakupowych. Unia Europejska dąży do zmiany naszych zwyczajów, dlatego chce ograniczyć wykorzystywanie tzw. foliówek, które nie ulegają biodegradacji. Ale czy na pewno każda foliówka stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego?

Wytyczne UE dla krajów członkowskich

Parlament Europejski zarządził, że w okresie od 2015 do 2025 roku liczba zużywanych toreb foliowych rocznie na osobę ma spaść do 40 na rok, co powinno przynieść oszczędności rzędu 740 mln euro rocznie. Takie wytyczne obowiązują obecnie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. W ten sposób UE walczy z zagrożeniem dla środowiska, jakim są wyrzucane foliówki. Utylizacja siatek z tworzyw sztucznych jest kosztowna, co stanowiło kolejny argument za powstrzymaniem handlu przed stosowaniem ich w masowych ilościach. Parlament UE uznał, że należy systematycznie zmniejszać zużycie cienkich foliowych toreb. Do 2019 roku ich liczba zużywana na jedną osobę powinna wynosić nie więcej niż 90 sztuk na obywatela, a do końca 2025 roku o ponad połowę mniej. Dodatkowo państwa UE powinny zapewnić, że przed 2019 rokiem torby wykonane z tworzyw sztucznych nie będą rozdawane za darmo.

Nie zawsze plastik jest szkodliwy dla środowiska

Nieprawdą jest, że wszelkie tworzywa sztuczne nie podlegają naturalnemu rozkładowi. Na przykład biodegradowalna folia Ecovio wyprodukowana przez firmę BASF jest rozwiązaniem, które temu przeczy. Znika ona całkowicie, o ile zostanie umieszczona w kompostowniku i będzie utrzymywana w ściśle kontrolowanych warunkach środowiskowych. Takie w pełni ulegające degradacji torby foliowe są przyszłością dziedziny opakowań na świecie. Kompostowalne torby do odpadów organicznych będą wykorzystywane wygodnie i stanowią higieniczną alternatywę dla innego rodzaju worków czy siatek. Można w nie zapakować odpady organiczne i w całości posłużą do produkcji cennego kompostu. Podczas gdy zwyczajne foliówki stanowią zagrożenie dla otaczającej nas przyrody, torby biodegradowane zapewniają czystsze jutro dla środowiska. Pierwsze były one stosowane do ściółkowania w technologii rolniczej. Produkowano je z polipropylenu, a ich zadaniem było przyspieszenie produkcji i zwiększenie plonów dzięki właściwemu wykorzystaniu światła słonecznego. Niestety, ale taka folia zanieczyszczała glebę i w efekcie prowadziła do zmniejszenia plonów gospodarstw rolnych, które je stosowały.

Dlatego opracowano biodegraodwalny polimer Ecovio, który zastąpił folię PE do ściółkowania. W przeciwieństwie do niej Ecovio ulega biodegradacji w ten sposób, że przekształca się w wodę, biomasę i dwutlenek węgla. Jego zaletami są zaś wysoka odporność na promieniowanie ultrafioletowe, dobra izolacja i zatrzymywanie gleby w wodzie. To samo tworzywo stosowane jest w produkcji w pełni biodegradowalnych toreb. Można przypuszczać, że w przyszłości torby z polipropylenu zostaną całkowicie zastąpione w pełni biodegradowalnymi foliówkami, jak również torbami ekologicznymi z papieru. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł w niewielkim stopniu przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego każdego dnia.