Czy kosze uliczne są potrzebne?

Mogłoby się wydawać że wątek koszy ulicznych jest niewart w ogóle uwagi i zupełnie nieciekawy. Jednak zgłębiając się w tę tematykę można zdziwić się i odkryć że jednak jest ona w pewnym stopniu interesująca. Wszyscy wiemy, że celem ustawienia koszy ulicznych jest utrzymanie czystości w miejscach w których zostały umiejscowione. Kwestia ich używania i w ogóle ekologicznego zachowania ludzi w przestrzeni publicznej jest bardzo ważna. Można z cała pewnością stwierdzić że nikt nie chce przebywać wśród śmieci. Zadanie to spełniały odkąd tylko pojawiły się wśród ludzi.
Kiedy przestano używać rynsztoka, który był siedliskiem chorób i bakterii w miastach zaczęły pojawiać się kosze uliczne.

Znaczenie koszy ulicznych w przestrzeni

Warto nadmienić że w swojej historii kosze na śmieci były używane do komunikacji pomiędzy grupami ludzi, które niewątpliwie chciały by treść owej komunikacji pozostała poufna i tylko im znana. Kosze uliczne były również wykorzystywane przez terrorystów do pozostawiania w nich środków wybuchowych. Tak było w Wielkiej Brytanii i Francji, których władze postanowiły ograniczyć ilość koszy lub nawet zamienić je na torby z przezroczystego tworzywa.

Innym celem używania koszy ulicznych może być uzyskiwanie pożywienia. Pożywienie to choć z oczywistych względów nie może trafić do sprzedażny, może zostać przez osoby potrzebujące zjedzone. Są również ludzie, którzy nie uznają czegoś takiego jak wyrzucanie jedzenia i tacy ludzie również będą wyjmować jedzenie z koszy. To zachowanie o charakterystyce oszczędnościowej i społecznej a nawet ekologicznej.

Kosze uliczne spełniają zatem ważną funkcję i wśród niektórych kultur społecznych uchodzą za ważny ośrodek. Ludzie na co dzień obok nich przechodzący często nie do końca pojmują ich podstawowe przeznaczenie, tym bardziej nie maja pojęcia o dodatkowych informacjach które są z nimi związane. Nie skupiają się na wyglądzie kosza, jego pojemności czy kolorze. Nie zwracają uwagi na takie czy inne ustawienie i mijają kosze uliczne bez słowa, a tutaj wszystko ma odpowiednie znaczenie i każdy wymiar jest odpowiednio przemyślany przez osoby nimi się zajmujące Jest tak ponieważ wszystko co tyczy się koszt ulicznych wymaga przemyślenia i zaplanowania ze względu na swą ważność.

Niestety może się wydawać i to całkiem słusznie że użytkownicy koszy niewiele wiedzą o nich z racji na panoszące się na ulicach czy alejkach parkowych śmieci. Dobrze zatem by było gdyby kosze uliczne oprócz ich samego zauważenia przez społeczności, były również częściej używane w celu do jakiego zostały stworzone- wyrzucania śmieci.